نکات زبان ایتالیایی

34 نکته جالب درباره ایتالیا

 1. نام ايتاليا به معناي «زمين گوساله» است، شايد به اين خاطر که گاو يک نماد قبايل ايتالياي جنوبي بود.
 2. ايتاليا حدود 116،400 مايل مربع (از جمله سيسيل و ساردينيا) است که کمي‌بزرگتر از آريزونا است.
 3. نام رسمي‌ايتاليا جمهوري ايتاليا (Repubblica Italiana) است.
 4. گفته مي‌شود که ايتاليا در هر کيلومتر مربع شاهکار‌هاي بيشتري نسبت به هر کشور ديگري در جهان داشته است.
 5. تقريبا چهار پنجم ايتاليا، کوهستاني يا تپه است.
 6. ايتاليا علاوه بر بلژيک و فرانسه ادعا مي‌کند که اولين سيب زميني سرخ شده را ساخته است. اولين کتاب آشپزي ايتاليايي توسط Bartolomeo Sicci در سال 1474 نوشته شده است
 7. در ايتاليا گرگ نقش مهمي‌در افسانه بنياد رم ايفا مي‌کند.
 8. هنگامي‌که مک دونالد در سال 1986 در رم افتتاح شد، غذا و اسپاگتي رايگان براي يادآوري مردم از ميراث آشپزي به آن‌ها دادند.
 9. پنير پارمسان در ناحيه اي در اطراف پارما ايتاليا ايجاد شده است. ايتاليايي‌ها همچنين بسياري از پنير‌هاي ديگر، از جمله گورگنزولا، موزارهلا، پروولون و ريکوتا ايجاد کردند. هيچ کس نمي‌داند زماني که پيتزا اختراع شد، اما مردم ناپل آن را محبوب ساخته بودند.
 10. دانشگاه رم يکي از قديمي‌ترين دانشگاه‌هاي جهان است و توسط کليساي کاتوليک در سال 1303 تاسيس شد. دانشگاه رم نيز بزرگترين دانشگاه اروپا با 150،000 دانش آموز است.
 11. در ايتاليا دو کشور مستقل وجود دارد: جمهوري سن مارينو (25 مايل مربع) و شهر واتيکان (فقط 108.7 هکتار).
 12. سن ماريو ايتاليا قديمي‌ترين جمهوري جهان است (A.D. 301)، داراي کمتر از 30،000 شهروند و قديمي‌ترين قانون اساسي مداوم در جهان است. شهروندان آن به نام ساماروئيس ناميده مي‌شوند.
 13. شهر واتيکان تنها کشوري است که مي‌تواند دروازه‌هاي خود را در شب قفل کند. اين شرکت تلفن خود، راديو، ايستگاه‌هاي تلويزيون.، پول، و تمبر دارد. حتي ارتش خود بع نام گارد تاريخي سوئيسي را دارد،
 14. بيشتر گيا‌هان و جانوران طبيعي ايتاليا به دلايلي قرن‌ها از بين رفته اند. بيشتر حيوانات نيز به دليل شکار بيش از حد ناپديد شده اند.
 15. ايتاليايي‌ها بيشتر از هر اروپايي ديگر دچار زمين لرزه مي‌شوند. در سال 1693، حدود 100000 نفر در اثر زلزله در سيسيل جان باختند. بيشترين مرگبارترين زلزله اخير در ايتاليا در سال 1980 در ناپل اتفاق افتاد و 3،000 نفر را کشت.
 16. هيچ کشور ديگري در اروپا به اندازه ي ايتاليا کوه آتش فشاني ندارد. اين به اين دليل است که شبه جزيره ايتاليايي روي يک خط گسل ايستاده است. سه آتشفشان (اتنا، استرومبولي، ووزوويوس) در صد سال گذشته فوران يافته است.
 17. همانند بسياري از اروپا، ايتاليا در اواسط قرن چهاردهم توسط مرگ سياه، ترکيبي از آلودگي‌ها (عمدتا بوبوني) که توسط تجار ايتاليايي از خاورميانه به جنوا منتقل شد، ويران شد.
 18. از سال 1861 تا 1985، بيش از 26 ميليون نفر از ايتاليا (بيشتر از جنوب پرجمعيت)، به دنبال زندگي بهتر بودند. تنها يک چهارم به خانه برگشتند.
 19. بالاترين قله در اروپا در ايتاليا است. مونت بينکو (کوه سفيد) 15771 فوت ارتفاع دارد و بخشي از آلپ‌ها است.
 20. گرچه اقتصاد ايتاليا در نيمه اول قرن بيستم از بقيه اروپا عقب مانده است، در حال حاضر آن را هفتمين اقتصاد بزرگ جهان است.
 21. ايتاليايي يک زبان عاشقانه است که داراي لغات لاتين بيشتري نسبت به ساير زبان‌هاي عاميانه است و سيستم دستوري آن مانند لاتين باقي مي‌ماند. لاتين هنوز زبان رسمي‌شهر واتيکان در رم است.
 22. پايتخت ايتاليا رم است (همچنين به عنوان شهر ابدي شناخته شده است) و تقريبا 3000 ساله است . اين پايتخت از سال 1871 بوده و به خانه گنبد سنت پيتر، کليساي سيستين، کالسيوم و چشمه معروف Trevi مي‌باشد.
 23. بيش از 50 ميليون گردشگر در سال از ايتاليا ديدن مي‌کنند. گردشگري براي اقتصاد ايتاليا حياتي است و تقريبا 63٪ درآمد ملي ايتاليا را تامين مي‌کند.
 24. پرده تورين يک قطعه باستاني پارچه اي است که اعتقاد بر اين است که اثر ضعيف يک بدن مرد، شايد عيسي مسيح را پس از کشته شدنش، تحمل مي‌کند. اين در 420 سال گذشته در کليساي جامع سان جيواني در تورين بوده است. در حالي که دانشمندان به اين نتيجه رسيده اند که سقف قبل از 1200 سال ساخته شده است، ديگران همچنان بحث مي‌کنند که چه زماني و چگونه پرده ساخته شد.
 25. تقريبا 85٪ ايتاليايي‌ها کاتوليک‌هاي رومي‌هستند، با پروتستان‌ها، يهوديان و جامعه رو به رشد مسلمان تشکيل اقليت دادند.
 26. فوتبال محبوب ترين ورزش ايتاليا است و استاديوم San Siro معروف در ميلان داراي 85،000 نفر است. ايتاليا چهار بار برنده جام جهاني (1934، 1938، 1982، و 2006) شده است.
 27. فوتبال در اواخر دهه 1800 توسط انگليس به ايتاليايي‌ها معرفي شد.
 28. طرفداران فوتبال در ايتاليا تيفوسي هستند، به اين معني «حاملان تيفوس» هستند. طرفداران فوتبال ايتاليا به خاطر رفتار‌هاي پر سر و صدا و عدم مهار به اين نام شناخته مي‌شوند.
 29. ايتاليا سه بار ميزبان بازي‌هاي المپيک است. بازي‌هاي زمستاني سال 1956 در کورتينا d›Ampezzo، Zuel و Alps Dolomite برگزار شد. المپيک تابستاني 1960 در رم برگزار شد. و تورين ميزبان المپيک زمستاني 2006 بود.
 30. تولد در ايتاليا کمترين ميزان در جهان غرب است. هر دو رهبر سياسي و کليسايي ابراز نگراني کرده و پاداش‌هايي را براي زوج‌هايي که بيش از يک کودک دارند، ارائه مي‌دهند.
 31. بزرگترين تعطيلات در ايتاليا کريسمس است. بسياري از مردم عيد کريسمس را با يک جشن بزرگ، اغلب غذا‌هاي دريايي، جشن مي‌گيرند.
 32. ايتاليا يکي از رهبران جهان در صنعت مد است. طراحان ايتاليايي مانند نينو سرروتي و والنتينو در دهه 1950 جهان را در ايجاد قالب‌هاي شيک رهبري کردند. علاوه بر اين، Armani، Versace، Gucci، و Prada تبديل شده اند بين المللي شناخته شده است. ايتاليا نيز براي اتومبيل‌هاي ورزشي خوب مانند فراري و لامبورگيني شناخته شده است.
 33. طولاني ترين تونل زمين، تونل پايه Lötschberg است، که ثابت مي‌کند يک پيوند راه آهن 22 مايل بين سوئيس و ايتاليا است.
 34. پرچم ايتاليا به طور عمودي به سه بخش برابر از سبز، سفيد و قرمز تقسيم شده است که نشان دهنده اميد، ايمان و خيريه است. تفسير ديگري اين است که سبز نمايانگر چشم انداز ايتاليا است، سفيد نشان دهنده آلپ‌هاي برفي است و قرمز نشان دهنده خونريزي است که باعث استقلال ايتاليا شد.
Tags: , , ,