شیوه تدریس خصوصی

همه چیز در مورد تدریس خصوصی

سیستم آموزشی یکی از سیستم ها و برنامه های چالشی و بسیار مهم برای بسیاری از کشورها می باشد و در جهت ارائه هرچه بهتر آن می توان از روش ها و چیدمان های بسیار خلاقانه و متنوعی استفاده کرد. آموزش و متود هایی که در کشور ایران نیز تا کنون اجرا شده است از این قضیه مستثنی نیست و به راحتی می توان بسیاری از چارچوب ها و شیوه های آموزشی را مشاهده کرد که برخی برای مدتی پاسخگوی مناسبی برای نیاز آموزشی بوده اند ولی اکنون به دلیل ایجاد تفاوت های بسیار در محتواهای آموزشی در ادامه نحوه آموزش نیز متفاوت تر از قبل خواهد بود.

اما در این مقاله از سایت دنیای زبان به بررسی و آشنایی کامل با یکی از روش های تدریس و آموزش خواهیم پرداخت که در 10 سال اخیر بسیار مورد استقبال کاربران و جمعیت سواد آموز قرار گرفته است. تدریس خصوصی سبکی است از جمله آموزش و یادگیری که در برخی موارد در صدر بهترین روش های تدریس و یادگیری قرار می گیرد، پس با ما همراه باشید تا اطلاعاتی مفید از تدریس خصوصی و اینکه تدریس خصوصی چه مزایا و معایبی ممکن است داشته باشد.

تدریس خصوصی

تدریس خصوصی آیا ضروری است؟ تدریس خصوصی آیا می تواند بازدهی بیشتری نسبت به بقیه شیوه ها داشته باشد؟ و خیلی سوالات دیگر که ممکن است برای کسانی که با تدریس خصوصی آشنایی دارند و یا می خواهند در این دسته از کلاس های آموزشی شرکت کنند. تدریس خصوصی یک شیوه یادگیری و آموزشی است که تفاوت هایی با سایر شیوه های یادگیری دارد از جمله اینکه در کلاس های تدریس خصوصی بیشتر محتوا بر روی یک یا دو محتوا اجرا می شود که به صورت کلی می توان گفت که تدریس خصوصی یعنی آموزش و یادگیری تخصصی یا درس، یک کتاب یا یک محتوا یا اصلا یک حرفه البته بیشتر از یک واحد هم می شود در کلاس خصوصی تدریس کرد که معمولا بین 2 تا حداکثر 3 کتاب و یا مطلب مختلف در تدریس خصوصی مورد بحث و یادگیری قرار می گیرد.

تدریس در کلاس های خصوصی

از تفاوت های دیگر تدریس خصوصی می توان به این مورد اشاره کرد که نحوه برگزاری کلاس ها به صورت تایم و زمان بندی است و کمی از شیوه برگزاری کلاس در مدارس و دانشگاه ها متفاوت است برای مثال کل جلسات و کلاس هایی که قرار است برگزار شود نسبت به زمان سواد آموز و نیاز آن در برهه زمانی تقسیم بندی می شود و برای مثال ممکن با تعداد جلسات در هفته بین 3 الی 5 جلسه یا حتی کمتر از این تعداد قرار گیرد، همه این عوامل و تقسیم بندی جلسات به نیاز سواد آموز و البته برنامه زمانی مربی بستگی دارد. مدت زمان جلسات ممکن است برای تدریس خصوصی فیزیک اختصاصی دانشگاه و یا مدرسه مدت زمان هر جلسه بین 1.30 الی 2.30 متغیر باشد ولی این مدت زمان ممکن است برای تدریس یک کلاس آموزش نوازندگی آلات موسیقی بین 30 دقیقه الی 1.30 باشد.

پس تعداد جلسات در مرحله اول بستگی به نیاز سواد آموز و بازه زمانی مربی دارد و در قدم دوم فشردگی و مدت زمان جلسات را محتوای تدریس شده در کلاس مشخص می کند. اما در ادامه مقاله قصد داریم با تدریس خصوصی در حوزه آموزش و یادگیری زبان های خارجی و از همه مهمتر زبان انگلیسی آشنا شویم و بیشتر اطلاعاتی در مورد این قسمت از کلاس های خصوصی کسب کنیم.

مطالب مرتبط : مکان برای ندریس خصوصی زبان انگلیسی

تدریس خصوصی زبان های خارجی

زبان انگلیسی و زبان های خارجی یکی از مهم ترین واحد ها و مطالب آموزشی هستند که در مدارس و دانشگاه ها نیز به آن پرداخته شده است ولی در این قسمت از آموزش در مراکز آموزش دولتی کمی مشکلاتی به وجود آمده است که ممکن در آموزش نیز تاثیر گذاشته باشد برای مثال به دلیل مدت زمان کلاسی در مدارس و بسیار ساده بودن محتوای کتاب های زبان انگلیسی زیاد نمی توان به صورت تخصصی تر محتوا را یاد گرفت و فقط به صورت گذرا و در حد یادگیری سطحی دانش آموزان با آن برخورد می کنند.

کلاس خصوصی انگلیسی

در دانشگاه ها نیز همین شکل و قالب حاکم است و شما بسیاری از اشکالات و یا بخش هایی که باید به صورت تمرین و تکرار باشد این حالت اتفاق نمی افتد. اما با روی کار آمدن تدریس زبان های خارجی در سیستم آموزشی ایران آموزشگاه هایی نیز در محیطی بیرون از فضای مدارس و دانشگاه ها پدید آمدند که باعث شد بسیاری از سواد آموزان از آنها استقبال کنند که بازدهی بسیار خوبی هم داشت. اکنون هم می توان به سادگی با شرکت در جلسات یادگیری زبان های خارجی و انگلیسی شرکت کنید.

کلاس های یادگیری زبان خارجی و انگلیسی به دو صورت در آموزشگاه ها انجام می شود اولین شیوه برگزاری آن که در کلاس های عمومی آموزشگاه شرکت کنید که مانند کلاس های دانشگاه می باشد ولی با برخی تفاوت ها از جمله اینکه در کلاس های عمومی آموزشگاه برای زبان آموزان هر کلاس محدودیت هایی برقرار است و تعداد نفرات هر کلاس نمی تواند بیشتر از یک حد باشد، علاوه بر آن قبل از حضور زبان آموزان در کلاس آزمونی تحت عنوان آزمون تعیین سطح برگزار می شود که نوعی فیلترینگ  برای تقسیم بندی می باشد. این آزمون بدین سبب برگزار می شود که زیان آموزان هر کلاس در یک سطح معین از سواد زبان انگلیسی قرار داشته باشند و همگی بتوانند نیازها و اشکالات و محتوای تازه را به خوبی فرا گیرند.

مطالب مرتبط : ثبت نام برای تدریس خصوصی

نوع دیگر هم که در آموزشگاه ها برگزار می شود کلاس های تدریس خصوصی می باشد که همانطور که گفته شده است با تعداد نفرات کمتری و به صورت جلساتی طبق نیازها و برنامه خالی زبان آموزان و مربی برگزار می شود. روش تدریس زبان انگلیسی خصوصی در آموزشگاه ها امروزه بسیار مورد استقبال قرار می گیرد، علت های زیادی را می توان برای استقبال نسل جوان از این نوع کلاس بیان کرد از جمله درخواست زیاد برای مهاجرت و اقامت در کشور های خارجی، کاربرد زبان انگلیسی در بسیاری از نرم افزار و صنعت مدرن، ادغام شدن واحد های دانشگاهی با زبان انگلیسی همه دلیل ها و علت هایی می باشند که زبان آموزان هدف خود از حضور در کلاس تدریس خصوصی قرار داده اند.

تدریس خصوصی زیان در آموزشگاه

هزینه کلاس های تدریس خصوصی

هزینه کلاس های تدریس خصوصی به دلیل نفرات کمتر و اینکه تدریس بسیار با کیفیت بالاتر و خصوصی تر پیش میرود، نسبت به سایر کلاس های یادگیری زبان و سایر درس ها بیشتر است ولی باز هم این مورد بستگی به نوع درسی که قرار است تدریس خواهد شد، تعداد جلسات و مدت زمان جلسات دارد و نمی توان مقدار مشخصی و هزینه ای از پیش تعیین شده برای آن بیان نمود.

مطالب مرتبط : بهترین کتاب برای تدریس خصوصی انگلیسی

کلام آخر  

تدریس خصوصی یکی از روش هایی است که بیشتر برای تقویت یک مهارت، یادگیری محتوا و یادآوری مطالب تدریس شده مورد استفاده قرار می گیرد به همین سبب بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان به آموزش از طریق کلاس های خصوصی می پردازند. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.